Saku Rouvali ja Timo Tammisto ovat olleet Jokivarren VPK:n voimahahmoja koko palokunnan historian ajan.
nuorisotyö, vpk (muokattu 10.12.2025) Urjalan Sanomat

Nuorten puolesta jo 10 vuotta – Jokivarren VPK juhli Menosissa

Jokivarren VPK juhli Menosissa
Maiju Viitanen

Jokivarren VPK on poikkeuksellinen palokunta: se ei saa hälytyksiä pelastustehtäviin eikä yhteiskunnan tukea. Palokunta tuottaa turvallisuuspalveluita, -koulutusta ja -viestintää. Toiminnan sydämenä on nuorisotyö.

10-vuotias VPK juhli lauantaina Menosten kylätalolla. Päiväjuhlaan osallistui 110 vierasta. Ohjelmassa oli puheita ja tunnustusten jakoa.

 

JOKIVARREN VPK:n palokunnanpäällikkö Saku Rouvalilla on 33 vuoden kokemus palokuntatoiminnasta ja työstä pelastusalalla. Jokivarren VPK:n ensiaskeleet otettiin, kun Rouvali huomasi 2010-luvulla Hämeen pelastusliiton nuorisotyössä, että nuorten tapahtumissa kärsittiin kalustopulasta.

– Kun paloautot lähtivät hälytystehtäviin, nuoret jäivät tyhjin käsin ja ilman käytännön oppia, Rouvali harmittelee.

Kun myyntiin ilmestyi nuorisotyöhön sopiva pienikokoinen Junnu-paloauto, Rouvali hankki sen yhdessä Timo Tammiston kanssa vuonna 2014. Nuorten syrjäytymisen ehkäisyyn tähtäävä toiminta nousi valtakunnallisiin otsikoihin. Mediajulkisuus toi mukanaan yhteistyökumppaneita ja tarvittavaa tukea kaluston kunnostamiseen.

Mittakaavan kasvaessa kävi selväksi, että toiminta kaipasi järjestäytymistä. Näin syntyi Jokivarren VPK ry, joka rekisteröitiin joulukuun alussa vuonna 2015.

– Nimensä yhdistys sai siitä, että perustajajäsenet asuvat jokien varsilla. Helposti lähestyttävä nimi toimii usein keskustelunavauksena, Rouvali kertoo.

 

TÄLLÄ hetkellä kalustoon kuuluu neljä paloautoa: Junnu, Jannu ja Jenna sekä johtoauto. Pienet ajoneuvot sopivat erityisesti lapsille, mutta niissä on tilaa myös aikuisille.

Kalusto on tällä hetkellä sijoitettuna Akaaseen, Urjalaan ja Loimaalle. Yhdistys toivoo yhteistyösopimusta, jonka avulla kaikki autot saataisiin koottua yhteen tukikohtaan. Toiminta pyörii yhä talkoilla, kumppanuuksilla ja tapahtumapalkkioilla.

Yhdistyksellä on noin sata jäsentä ympäri Suomen ja jopa ulkomailta, pääosin kuitenkin Etelä-Suomesta. Vaikka jäseniä on paljon, yhteisöllinen toimintakulttuuri on säilynyt.

– Yhteishenki, yhteinen tahtotila, yhteisöllisyys ja tekemisen kulttuuri korostuvat Jokivarren VPK:n toiminnassa, pelastuspäällikkö Mika Viljanen Varsinais-Suomen pelastuslaitokselta kuvasi juhlapuheessaan.

Kaikki jäsenet kuuluvat myös johonkin toiseen vapaaehtoiseen palokuntaan. Pekka Aaltonen Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta ja Harjunalustan VPK:sta kehuikin lauantain puheessaan Jokivarren VPK:n verkostoitumisen taitoja. Palokunta tekee paljon yhteistyötä muiden palokuntien kanssa.

 

NUORILLE riittää Jokivarren VPK:ssa monipuolista tekemistä, eikä toiminta sido nuoria viikoittaisiin harjoituksiin. VPK tekee koulu- ja päiväkotivierailuja. Lisäksi nuoret pääsevät mukaan tapahtumiin: turvallisuuspäivystyksiin ja -valistuksiin, kalustoesittelyihin ja järjestämään puuharasteja.

Vuodessa kertyy 80–90 tapahtumaa. Juhlapuhuja, kansanedustaja Sheikki Laakso (ps.) ylisti palokunnan tehokkuutta tapahtumissa.

– Ei uskoisi, että Jokivarren VPK on vasta 10-vuotias, sillä toiminta on tapahtumissa niin ripeää ja ammattimaista, Laakso kuvaili.

 

Niko Turpiainen ja Pyry Nikkilä kokevat merkityksellisenä, että palokuntataidot siirtyvät uusille sukupolville.

 

18-VUOTIAAT Pyry Nikkilä ja Niko Turpiainen olivat saapuneet juhlimaan 10-vuotiasta VPK:ta. Nikkilä ja Turpiainen ovat olleet mukana toiminnassa kaksi vuotta. Jokivarren VPK:n merkitys heidän elämissään on suuri.

– Tämä on tärkeä harrastus. Olen esimerkiksi osallistunut autokilpailujen päivystyksiin ja päässyt harjoittelemaan ensiaputaitoja, Nikkilä kuvasi toimintaa.

– Erityisen merkityksellistä on itseä nuorempien kouluttaminen ja sitä kautta taitojen ja osaamisen siirtäminen uusille sukupolville, Turpiainen täydensi.

Pelastusjohtaja Petri Talikka Kanta-Hämeen pelastuslaitokselta korosti syntymäpäiväjuhlan puheessaan Jokivarren VPK:n nuorisotyön merkitystä yhteiskunnallisesti ja yksilön tasolla.

– Nuorisotyö on tärkeää sekä toiminnan jatkuvuuden että yksittäisen nuoren kannalta, Talikka toi esiin.

Rouvalille nuorisotyön merkitys on henkilökohtainen: koulukiusattuna palokunta tarjosi hänelle aikoinaan turvapaikan. Nyt Jokivarren VPK:n toiminta-ajatuksena on tarjota samaa uusille sukupolville.

FAKTA

Mikä Jokivarren VPK?

Jokivarren vapaaehtoinen palokunta täytti 10 vuotta.

Sillä ei ole hälytysvastuuta, eikä se myöskään saa rahallista tukea hyvinvointialueelta.

Palokunta tuottaa turvallisuuspalveluita, -koulutusta ja -viestintää.

Toiminnan kärkenä on nuorisotyö.

Aikuisia jäseniä on noin 85, alle 18-vuotiaita kahdeksan.

Jäsenistö painottuu Etelä-Suomeen.

Kalusto sijoittuu Urjalaan, Akaaseen ja Loimaalle.