Yleinen (muokattu 18.9.2020) Urjalan Ylläpito

Lester sai hanskat lätisemään iloisesti Urjalassa

Heli Lehtelä
Urjalassa nautittiin viime lauantaina harvinaista herkkua. Sanna Joutsela ja Jani Setälä olivat junailleet Dayron Lester Jiménezin Ryujinkan seuran vieraaksi vetämään kaksi harjoitussessiota käsittävän leiripäivän Puolimatkassa.

Emil Jalo ja Jesse Savolainen pääsivät harjoittelemaan oikeaa lyöntitekniikkaa Lesterin valvovan silmän alla.

Heli Lehtelä
Urjalassa nautittiin viime lauantaina harvinaista herkkua. Sanna Joutsela ja Jani Setälä olivat junailleet Dayron Lester Jiménezin Ryujinkan seuran vieraaksi vetämään kaksi harjoitussessiota käsittävän leiripäivän Puolimatkassa.

Kuubasta Suomeen nelisen vuotta sitten muuttanut Dayron Lester Jiménez on tällä hetkellä nyrkkeilymaailmassa kaikkien huulilla hänen tyrmättyään Niklas Räsäsen huhtikuun alussa Helsingin Kulttuuritalolla. Ottelua tituleerattiin myös epäviralliseksi SM-otteluksi. Samassa nyrkkeilyillassa Räsäsen puoliso Eva Wahlström onnistui puolustamaan MM-titteliään ylemmässä höyhensarjassa.

– Nyt tulee koko ajan yhteydenottoja, että koska seuraavaksi, heti vaan uusi matsi. Mutta en halua, haluan ottaa nyt kesällä hieman rennommin. Ehkä syyskuussa sitten. Ja minun kotikaupungissa, Tampereella.

Mahdollisuus saada mestarilta oppia oli vetänyt treenisalin täyteen.Tunnelma oli hikinen. Parisenkymmentä kamppailulajeista kiinnostunutta huhkijaa teki työtä käskettyä. Pitkän vatsatreenin äänimaailma oli sekoitus hengenpidättämistä ja helpotuksen ähinää.

Anu ja Tuomas Seppälä olivat tulleet nyrkkeilemään yhdessä ja pariskunnan vauvalle oli järjestetty hoitaja. Anu Seppälä pohti, että vauvakilojen pitäisi kyllä sulaa kivasti päivän aikana.

– Alemmas, alemmas, Lester kehotti ja näytti, että polvilla pitäisi joustaa enemmän.

Hän sai naiselta vastaukseksi hitaan katseen ja toteamuksen, etteivät jalat enää taivu enempää. Yllättynyt Lester päästi hersyvän naurun ja kaappasi kaikkensa antaneen treenaajan halaukseen.

Lue lisää Urjalan Sanomista pe 4.5. tai digilehdestä jo to 3.5.