Metsästysseura Haukalla on komea 2005 rakennettu hirsinen maja, jonka seinillä on trofeita, täytettyjä saaliseläimiä ja kunniakirjoja. Seuran puheenjohtaja Kalervo Loponen on tyytyväinen seuransa vilkkaaseen ja monipuoliseen toimintaan. Toteaapa myös, että seitsemänkymppisen seuran talous on hyvässä kunnossa, kiitos peurojen.
juhlavuosi, Metsästysseura Haukka Urjalan Sanomat

Metsästysseura Haukka juhlii 70 vuottaan Särkässä

Tellervo Santaranta

–Seuran perustamiseen lie vaikuttanut 1950-luvun alkuvuosina se, että metsästys oli aika villiä touhua ja siihen haluttiin saada hallittu valvonta, jota seuran säännöillä pystyttiin saamaan aikaan, alustaa keskusteluamme Metsästysseura Haukan puheenjohtaja Kalervo Loponen…

Kiitos kun luet Urjalan Sanomia!

Tämä sisältö on vain tilaajillemme. Tee tilaus, niin pystyt jatkamaan lukemista.