Kirsi-Kaisa Sinisalo esitti viime kesän Pentinkulman päivillä Koskelan Almaa.
Väinö Linnan seura Minna Mäkelä

Väinö Linnan seuralle messevä joululahja valtiolta

Väinö Linnan seuralle on myönnetty eduskunnan joululahjarahaa 30 000 euroa.

– Emme ole saaneet vielä suoraa tietoa asiasta, mutta netistä tuo on jo luettavissa, kertoi seuran hallituksen puheenjohtaja Heidi Rytky hetki sitten.

– Olemme hakeneet rahaa seuraaviin hankkeisiin: Väinö Linnan seuran arkiston digitointi ja alkuperäisaineiston siirtäminen esimerkiksi Suomalaisen Kirjan museon Pukstaavin arkistoon tai Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkistoon. Hanke mahdollistaa aineiston tutkimuskäytön, materiaalin säilymisen sekä tulevan kartunnan turvaamisen. Hankkeen kustannusarvio on 10 000 euroa.

– Toiseksi tuotamme Väinö Linnasta verkkoon lyhytdokumentin vuonna 2020 toteutetun muistitiedonkeruuprojektin ja Päiväläispoika-näyttelyyn kerätyn materiaalin pohjalta. Dokumentti on vapaasti katsottavissa. Hankkeen kustannusarvio on 15 000 euroa.

– Pentinkulman päivien teemana vuonna 2021 on toivo. Pohdimme, miten kirjallisuus antaa toivoa. Miten tärkeää on pitää yllä toivoa, vaikka pelkäämme tulevaisuutta ilmastonmuutoksen ja koronan lisätessä epävarmuutta työstä ja terveydestä sekä lastemme elinmahdollisuuksista. Tuotamme aiheesta Pentinkulman päiville pienoisnäytelmän kantaesityksen yhteistyössä ammattiteatterin kanssa. Samalla voimme tukea esittävän taiteen ahdinkoa vallitsevassa tilanteessa. Hankkeen kustannusarvio on 5 000 euroa, Heidi Rytky jatkaa.

Juhlavuosi saa myös jatkoaikaa

Väinö Linnan seura saa myös jatkaa kuluvaa Väinö Linna 100 -juhlavuotta vielä ensi vuoden puolella aina elokuun loppuun saakka, sillä seura sai Pirkanmaan ely-keskukselta myönteisen vastauksen juhlavuoden hankkeen jatko-ajalle. Käytännössä seura saa hyödyntää noin 10 000 euroa, jotka jäivät tänä vuonna käyttämättä noin 32 000 euron kokonaistuesta.

Heidi Rytky kertoo, että rahat käytetään luultavasti huhti-kesäkuussa lukiolaisten kierrättämiseen Väinö Linnan reitillä, vielä yhden keskustelutilaisuuden järjestämiseen Urjalassa sekä Linnan reittiä viitoittavan mobiilisovelluksen lanseeraamiseen.

Tilaisuudessa käsitellään luultavasti kirjailijan juhlavuoden aikana ilmestyneitä, useita uutuusteoksia.

Heidi Rytky on sitä mieltä, että Elävä Linna -juhlavuosi paketoidaan joka tapauksessa hyvissä ajoin ennen ensi vuoden Pentinkulman päiviä. Kirjallisuustapahtuma on jälleen heinä-elokuun vaihteessa.