Sisukiekon kotitaistot käydään Urjalan jäähallissa.
Sisukiekko (muokattu 7.9.2022) Urjalan Ylläpito

Kiekkokausi on puolessa, nyt visaillaan

Timo Lukkonen

Jääkiekkokausi on pyörähtänyt puoliväliin, ja jyvät alkavat erottua akanoista. Sisukiekon edustus jäi kielenmitan päähän ylemmästä jatkosarjasta, mutta saamme jatkossakin nauttia varmasti voitoista kotikaukalossa. Joukkueemme pelaa 3-divisioonan alempaa jatkosarjaa, jossa mukana peräti 11 joukkuetta ja kaiken kruunaa maaliskuussa katsomot täyttävä Akaan Kiekko. Sarja alkaa kotiottelulla 12. päivä tätä kuuta JäHi:ä vastaan.

Voitoisa 05-juniorit koki ainoan tappion Vammalaa vastaan Sarja käynnistyy junnujemme osalta kotiottelulla tammikuun 20. Kauhavan He-Ki Bostonia vastaan. Junnut kävivät harjoitusottelussa ennen joulua voittamassa Forssassa 7-1, joten tappiosta on selvästi opittu.

Sulatellessani joulukinkkua ja odotellessani sarjapelien alkua käynnistän pienen tietokilpailun mahtavine palkintoineen. Visaan vastanneiden kesken arvotaan Urjalan Sanomien 100-vuotishistoriikki. Vastausten ei siis tarvitse olla oikein; arvaa, jos et tiedä.

Vastaukset lähetetään osoitteeseen toimitus@urjalansanomat.fi maanantaihin 7. tammikuuta kello 15 mennessä. Oikeat vastaukset ja historiikin voittajan nimi julkaistaan ensi viikon lehdessä.

Arvatkaa, ellette tiedä!

Urjalan jäähallin valmistumisesta on kulunut?

A. 15 vuotta
B. 17
C. 19

Urjalan Sisukiekon perustettiin 1979.
Kuka oli ensimmäinen seuran puheenjohtaja?<$>

A. Ilkka Suomi
B. Jukka Närvänen
C. Juha Salo

Sisukiekon kaikkien aikojen pistekuninkuuden otti haltuunsa Ville Svanberg. Kuka oli aikaisempi ennätyksen tekijä?

A. Jyri Kurikka
B. Mikko Ojala
C. Kalle Salonen

Sisukiekon -05 -juniorit voittivat viime kaudella oman sarjansa. Joukkueen kapteenina toimi

A. Arvo Ilvanka
B. Otto Ristimäki
C. Ossi Ojanen

”Huhdin pikakiituri” Eero Lepistö on tunnettu valkoisista luistimista. Kuka lähes yhtä tunnettu pelaaja liigasta, maajoukkueesta ja NHL-pelaaja käytti valkoisia luistimia?

A. Saku Koivu
B. Ville Leino
C. Teemu Selänne