Yleinen (muokattu 18.9.2020) Urjalan Ylläpito

Vertaisohjaaja voi olla kuka tahansa

Minna Mäkelä
Urjalan kunnan liikuntaohjaaja Heidi Jalli kävi tiistaina Eläkeliiton Urjalan yhdistyksen tapaamisessa värväämässä vertaisohjaajia. Urjalankylässä varttuneiden ryhmä on jo vastannut huutoon, ja ensimmäinen halukas vertaisohjaajaksi on ilmoittautunut.

Heidi Jalli värvää tavallisia kuntalaisia vertaisohjaajiksi, jotka voivat vetää liikuntahetkiä mahdollisimman lähellä kotia. Helpot jumppaliikkeet auttavat pitämään esimerkiksi jalat kunnossa niin, että sängystä tai tuolista nouseminen onnistuu vielä iälläkin.

Minna Mäkelä
Urjalan kunnan liikuntaohjaaja Heidi Jalli kävi tiistaina Eläkeliiton Urjalan yhdistyksen tapaamisessa värväämässä vertaisohjaajia. Urjalankylässä varttuneiden ryhmä on jo vastannut huutoon, ja ensimmäinen halukas vertaisohjaajaksi on ilmoittautunut.

Jallin tarkoituksena on ottaa vielä loppuvuoden aikana yhteyttä Urjalassa jo toimiviin erilaisiin ryhmiin, jotta niissä alettaisiin pitää liikuntatuokioita.

Niiden vetäjiksi tarvitaan vapaaehtoisia vertaisohjaajia, jotka vetävät liikuntaa Heidi Jallin antaminen ohjeiden mukaan.


Lue lisää Urjalan Sanomista 19.10.2017 tai jo keskiviikkona digilehdestä kello 19!