Pirkanmaan AVH-yhdistyksellä on oma lehti Joo joo, jota esitteli Olkkarilla yhdistyksen puheenjohtaja Risto Ahlman.
AVH, kerhotoiminta (muokattu 5.12.2022) Urjalan Ylläpito

Etelä-Pirkanmaalle halutaan oma AVH-aluekerho

Minna Mäkelä

Pirkanmaan AVH-yhdistyksen puheenjohtaja Risto Ahlman kävi kertomassa yhdistyksen toiminnasta Toijalan seudun sydänyhdistyksen järjestämässä tilaisuudessa Kylmäkosken Olkkarilla viime viikolla. Akaan, Urjalan ja Valkeakosken alueelle toivotaan omaa aluekerhoa, jossa voisivat tavata toisiaan aivoverenkiertohäiriöpotilaat ja heidän läheisensä.

Ahlman totesi, että käytännössä tarvitaan yksi ihminen yhteyshenkilöksi ja paikka, jossa kokoontua. Sellainen voisi olla vaikka Olkkari.

Risto Ahlman kertoi, että Pirkanmaan yhdistyksellä on paljon kaikenlaista toimintaa kalastuksesta kädentöihin. Pönttökerhossa on muun muassa rakennettu linnunpönttöjä myyntiin jo kauan ennen Miljoona linnunpönttöä -hanketta, ja rakentaminen jatkuu.

Pirkanmaan yhdistyksessä jäseniä on noin 750.

Lue lisää AVH-asiaa 17.3.2016 Urjalan Sanomista