Yleinen (muokattu 18.9.2020) Urjalan Ylläpito

Kylvö on siunattu, mutta työt viivästyvät

Sini Ovaskainen
Eläkeliiton Urjalan yhdistyksen ja Urjalan seurakunnan perinteinen kylvön siunaus suoritettiin tiistaina Tuomas Tasson tilalla Välkkilässä. Maito- ja emolehmätilan isäntä kertoi kostean kevään olleen suotuisa hänen tilansa toiminnalle.

Perinteinen toukosiunaus suoritettiin tänä keväänä pappi Kauko Keräsen johdolla Tuomas Tasson tilalla Välkkilässä. Tilaisuuden järjestivät Eläkeliiton Urjalan yhdistys ja Urjalan seurakunta.

Sini Ovaskainen
Eläkeliiton Urjalan yhdistyksen ja Urjalan seurakunnan perinteinen kylvön siunaus suoritettiin tiistaina Tuomas Tasson tilalla Välkkilässä. Maito- ja emolehmätilan isäntä kertoi kostean kevään olleen suotuisa hänen tilansa toiminnalle.

– Tällä hetkellä nurmi kasvaa kaksi senttiä vuorokaudessa. Rehun tekoon päästään varmasti normaaliin aikaan kesäkuun 10. päivän tienoilla.

ProAgrian kasvutilannekatsauksen mukaan sateet ja kylmyys ovat viivästyttäneet kevätkylvöjä lähes koko maassa. MTK:n Urjalan tuottajayhdistyksen sihteeri Simo Toivonen arvelee, että joillakin tiloilla Urjalassa kevätkylvöjä ei olla päästy aloittamaan lainkaan. Hänen mielestään pellot eivät tällä hetkellä ole kylvökunnossa.

– Nyt pitää vain malttaa odottaa, koska hyvää tulosta ei tule, jos väkisin märkään maahan kylvää.

Lue lisää 21.5.2015 lehdestä.