Yleinen Urjalan Ylläpito

Seuratoiminta

Seuratoimintapalstalla ei julkaista hintoja tai vuosikoukousilmoituksia. Lehteen tarkoitettujen ilmoitusten tulee olla konttorissamme viimeistään lehden ilmestymistä edeltävänä maanantaina klo 16. Ilmoitettu seuratoiminta päivitetään nettisivuille keskiviikkoisin.

———————————————-

Seuratoimintapalstalle tarkoitettujen ilmoitusten tulee olla konttorissamme viimeistään lehden ilmestymistä edeltävänä maanantaina klo 16. Seuratoimintapalsta löytyy nyt myös internetsivuiltamme.

Urjalan Rotary, ei viikkokokousta  ti 8.9.

Urjalan Esy, p. 040 3240 330 ark. klo 16-20, vkl 12-20, sähköposti esyurjala@gmail.com, kts. facebook-sivut.  Kissa-asiat Heli Kurkisuo iltaisin puh. 050 367 9406.  Löytöeläimet: Sinnan Eläinhoitola ja Löytöeläimet/ Sirkku Laine p. 040 861 7482. Yhdistys lahjoittaa turvasirun kaikille kissoille, jotka leikataan Urjalan eläinlääkärillä.

Urjalankylän kyläyhdistys, Kauniston sauna lämpimänä ma klo 17-20. Sauna ja lato varattavissa yksityiskäyttöön, varaukset 040 7413 799. 

Urjalan 4H-yhdistys, Hautahoitoon liittyvissä asioissa voit ottaa yhteyttä p. 040 1872603. Kerhot alkavat syyskuussa, seuraa ilmoittelua.

Urjalan Vanhustenkotiyhdistys, kaikki kerhot tauolla toistaiseksi. 

Urjalan Eläkkeensaajat, Boccia alkaa tänään 3.9. klo 14.20-16, lohko 1. Ke 9.9. aloitetaan pulinapiirit entisen aikataulun mukaan. Senioritanssit aloitetaan yhtenäiskoululla 18.9. perjantaisin klo 15-17. Muistakaa koronarajoitukset. 

Akaan Seudun Diabetes ry, kesätilaisuus Sotkialla sekä syksyn sokkoretki perutaan koronatilanteen vuoksi. Pysykää terveinä, että ensi kesänä päästään retkeilemään!

Akaan Seudun Invalidit ry, hallitus on päättänyt palauttaa kevään risteilyrahat. Ilmioita tilinumerosi Pirjolle 9.10. mennessä mieluiten sähköpostilla pirjo.rautala@gmail.com tai puh. 040 5089090 viestillä. Muista Toukolan kerho ma 7.9. klo 12.30. Miehet kokoontuvat kerhohuoneella illalla klo 18. Sampolan liikuntavuorot alkaa pe 11.9. klo 11. Jumpan jälkeen keskustellaan jatkosta koronatilanne huomioiden.

Pirkanmaan Muistiyhdistys ry, yhdistys peruu kaikki yleisötilaisuudet. Työntekijämme tarjoavat neuvontaa puhelimitse, sähköpostin ja viestipalvelujen välityksellä muistisairaille ja omaisille. Voit soittaa myös, jos olet huolestunut läheisen tai tuttavan tilanteesta. Vastaamme p. 044 099 0166 ma-pe klo 9-16.

Akaan Seudun Kuulo ry, olemme saaneet Kuuloliiton luvan järjestää kuulolähipalvelua ja vertaistukitapaamisia. Ensimmäinen vastaanotto ti 8.9. klo 14 Majakalla Tampereentie 8, jossa mahdollista pitää turvavälit. Huom! Muuttunut paikka ja kellonaika! Kuulolähipalvelun lisäksi paristo-, letku-, adressi- ja korttimyyntiä. Ei tarjoilua tällä kertaa. Kerromme syksyn suunnitelmista ja vaihdamme kuulumisia poikkeusajan kokemuksista ja kuuloasioista. Emme edellytä jäsenyyttä. Tulethan vain vailla oireita! Tervetuloa!

Tursan seudun kyläyhdistys, yövaellus pe 4.9. Lähtö klo 18 Tiensuun pihasta, Nuutajärventie 1205. Matkan pituus noin 4 km. Makkaratulet, nokipannukahvit ja mehutarjoilu. Luontotietovisa ja hämärätikkakisa. Vetäjinä Mikko ja Ahti. Tervetuloa!  Ikäihmiset jumppaavat taas ti 15.9. klo 11 Tursan NS-talon pihalla. Ohjaajina Maiju ja Osmo Ojala.

Urjala Kansalliset Seniorit ry, hallitus päätti kokouksessaan ma 17.8. että pidämme toimintamme edelleen keskeytettynä covid-19 viruksen lisääntymisen takia. Yhdistyksen syyskokous joudutaan pitämään marraskuun alussa ja silloin hallitus katsoo pystymmekö pitämään pikkujoulun. Hyvää kesän jatkoa ja terveyttä kaikille.

Urjalankylän Koulumaa, Varttuneet kokoontuminen Koulumaalla tänään to 3.9. klo 13. Tervetuloa.

Urjan Varstat,  viikkotoiminta alkaa vk 36 tai vetäjän ilmoituksen mukaan. Kauden aloitustapahtuma Lammiharjulla su 13.9. klo 16-20. Asuna virallinen partiopaita tai sudenpennuilla UrVa-paita. Toiminnassa noudatetaan virallisia koronaohjeita.

Eläkeliiton Urjalan yhdistys, ma 7.9. klo 13.00 mölkkyä. Ti 8.9. klo14 kävely. Lähtö Hakolahdesta entisen Syrjälän kaupan pihasta. www.elakeliitto/yhdistykset/urjala 

Toijalan Metalli ao 169 veteraanit, nyt on marja/sieniretkemme aika. Retki tehdään to 24.9. vanhaan tuttuun paikkaan Kasarminportin laavulle Tarttilaan. Yhteislähtö Toijalan S-marketilta klo 11 omilla autoilla. Syyskuun turinatuokio pidetään samalla kertaa makkaranpaiston ja kahvittelun lomassa. Soittele mukaan tulostasi Heikki 040 5777 247.

URHEILU

UrjU/yu, www.urjalanurheilijat.fi/yleisurheilu.

UrjU/suunnistus, omatoimirastit 6.-13.9. Kartta Lonkanvuori. Kartat netistä tai Marista. 

Halkivahan Haka, lasten liikuntakerho keskiviikkoisin urheilukentällä klo 17.30- 18.30. Syysmaastot 11.9. klo 18 Seurojentalon maastossa. Sarjat 5-15 v .Tervetuloa!

Pirkanmaan palveluskoiraharrastajat (PPKH) ry, PK/TOKO-treenit Akaan Koirahallissa (Varastotie 2, Akaa). Yhdistyksen hallivuorot Akaan koirahallissa. Lisää tietoa facebookissa. 

Urjalan Riistanhoitoyhdistys, ampumakokeet Lehmussuon ampumaradalla pidetään torstaisin 3.9., ja 10.9. Ilmoit. kokeeseen 16.30 – 18.30 välisenä aikana.

Urjalan Urheiluautoilijat, kerhoillat parittomien viikkojen torstaina klo 18-20. kahvitarjoilu. 

Urjalan Kalakerho, seuran kilpaonkimestaruuskilpailut la 5.9. klo 9-14. Kokoontuminen torilla klo 8. Houkuttelu sallittu.